Człowiekowi, który lubi siebie, żyje się o wiele łatwiej: mniej nerwowo, łagodniej przebiegają jego relacje z otoczeniem, niewielkie potknięcia, jakimi usłane jest nasze życie nie stają się źródłem trwającego napięcia. Jednak większość ludzi ocenia się o wiele gorzej, niż odbiera ich otoczenie.
Rzadko mówimy o swoich zaletach, raczej drobiazgowo przyglądamy się swoim wadom. Chcemy być szczuplejsze, ładniejsze itp. Należy jednak wiedzieć i utrwalać w swojej głowie, że samoakceptacja to klucz do szczęścia i recepta na udane związki!
Pamiętajmy – Lubienie samego siebie nie oznacza narcyzmu i ciągłych somozachwytów! Chodzi o zaakceptowanie swojego Ja. A jest to możliwe dopiero, gdy pozna się głębiej własny charakter, zachowanie i cechy wyglądu.
Większość kobiet, spoglądając w lustro, patrzy na to, co jest z nimi „nie tak” – np. na fałdy na brzuchu czy grube uda. Jednocześnie zapominają o swoich zaletach i atutach takich jak piękne włosy, oczy bądź cera. WAŻNE – Nie ma osoby, w której nie znajdzie się czegoś „na plus”!
Nikt z nas nie rodzi się z gotową umiejętnością lubienia siebie. Jedni zdobywają tę zdolność w dzieciństwie, inni w okresie dojrzałości, a jeszcze innym jest ona obca do końca życia. Akceptacji i lubienia siebie możemy się jednak nauczyć.
Ludzie akceptujący siebie charakteryzują się wiarą we własne siły. Nie rozpamiętują tego, co im się nie udało i nie tracą czasu na martwienie się o przyszłość.
Każdy z nas ma wady i zalety. Wiele osób uważa, że „jestem do niczego”, czy „nic nie potrafię”. Jeżeli nie myślimy samodzielnie, opieramy się ciągle o sądy innych, uzależniamy się od tego i dajemy innym ludziom kierować swoim życiem. Nie znaczy to, że w podejmowaniu decyzji nie możemy korzystać z porad bliskich osób, ale jest to tylko porada, a nie podejmowanie decyzji.
Gdy człowiek ocenia siebie negatywnie staje się nieufny, nieśmiały, skoncentrowany na sobie.
Jeżeli myślisz pozytywnie to radzisz sobie z problemami, mobilizujesz się do działania. Kiedy nie lubimy siebie przestajemy lubić innych, przestajemy wierzyć w siebie i w swoje możliwości.
Niska samoocena powoduje niedomówienia, trudności w relacjach z innymi ludźmi.
Uroda i życiowe sukcesy zależą w dużej mierze od tego, jaki obraz samego siebie nosisz w swoim wnętrzu!
Poczucie zewnętrznego zadbania jest ważnym elementem ideału piękna, ale tak samo ważna jest pielęgnacja wnętrza – pielęgnacja duszy. Jeżeli znasz swoją indywidualność i będziesz żyć w wewnętrznej równowadze, to łatwiej osiągniesz sukces i szczęście.
Lubić siebie to umieć wytrzymywać w swoim towarzystwie, czuć się dobrze sam ze sobą. Akceptując siebie, rozumiemy też potrzeby innych. Musimy mieć dla siebie życzliwość i miłość, ale jednocześnie akceptować swoją złość i swoje zahamowania.
Nasze życie często mija nam na zastanawianiu się czy ktoś nas lubi, czy to co zrobimy wywoła akceptacje u innych ludzi. Myślimy jak się ubrać, jak się uczesać, by to innym się podobało. A gdzie w tym wszystkim jesteśmy my same (sami)?
Stan samozadowolenia pomagają osiągnąć zabiegi kosmetyczne, fitness – aerobik, yoga, taniec oraz masaże. Zabiegi te mają zbawienny wpływ na organizm oraz odnowę biologiczną człowieka. Wśród nich zaliczyć można zabiegi kosmetyczne typu fotoodmładzanie, usuwanie owłosienia, zabiegi liftingujące, peelingi mechaniczne i chemiczne, masaże klasyczne i próżniowe oraz elektrostymulacje.
Bardzo ważny jest ruch fizyczny – taniec, yoga, czy nawet zwykłe bieganie. Ćwiczenia fizyczne to ważny element w całym procesie utrzymywania zdrowia psychicznego i fizycznego. Są one ważną formą kontroli stresu oraz akceptacji siebie. Ćwiczenia wpływają na wydzielanie się endorfin w organizmie, a endorfiny wywołują poczucie szczęścia i zdrowia.
Ćwiczenia, zabiegi, odpowiednie odżywianie powodują, że bardziej otwieramy się na świat – akceptujemy innych, a przede wszystkim samych siebie.
Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich, którzy chcą zmienić swoje życie na lepsze!
AUTOR: mgr Agnieszka Kaźmierska (specjalista fizjoterapii, odnowy biologicznej, dietetyk, kosmetolog)