Nowotwór jajnika może się pojawić u kobiet w każdym wieku, ale największy procent zachorowań przypada na 50-60 rok życia. Zachorowalność na raka jajnika jest większa u kobiet, które jeszcze nie rodziły oraz tych, które rzadko zachodziły w ciążę, a także u kobiet, u których wcześnie wystąpiła miesiączka i późno okres menopauzy.
Całkowite usunięcie jajników (chirurgiczne) nie daje 100 % ochrony przed rakiem, który nieraz może rozwinąć się z komórek nabłonka otrzewnej lub pierwotnych komórek jajowodu, otrzewnej. Dziedziczne występowanie nowotworu jajnika występuje u osób, u których w rodzinie były co najmniej dwa przypadki. Największa ilość przypadków raka jajnika to tzw. rak sporadyczny, który zależny jest od wpływu czynników środowiskowych.
Rozpoznanie raka jajnika jest bardzo trudne. Niestety nowotwór często diagnozowany jest w zaawansowanym stadium. Głównym sposobem pomagającym wykrywać guzy jajnika to badanie ginekologiczne, które pozwala określić zmiany oraz ich wielkość. Drugim badaniem jest ultrasonografia przezbrzuszna albo sondą dopochwową, która pozwala określić wielkość guza, nacieki narządów sąsiednich i obecność płynu. Tomografia komputerowa jest przeprowadzana najczęściej jako uzupełnienie USG.
Przy wykorzystaniu badania USG i TK można wykonać biopsję cienkoigłową, pomocną również w diagnostyce. Bardzo ważne jest również badanie markerów nowotworowych. Określono kilka substancji produkowanych przez komórki nowotworu jajnika; są to CA 15.3, CA 724, CA 125, CASA, TAG. Ponadto wykonuje się również oznaczanie hormonów. Ostatnią metodą jest rozpoznanie oraz leczenie. Pozwala ono określić lokalizację guza, zaawansowanie nowotworu, pobrać wyciek do badania histopatologicznego.
Guzy nowotworowe leczy się chirurgicznie. Polega to na wycięciu zmiany lub usunięciu przydatków. W leczeniu łagodnego nowotworu jajnika stosuje się laparoskopię, w przypadku złośliwych guzów z kolei usuwa się cały narząd razem z węzłami chłonnymi oraz ogniskami przerzutowymi.
W chorobach nowotworowych ważna jest również dieta, w której powinny się znajdować ryby, warzywa, ciemne pieczywo wieloziarniste.
Rokowania raka jajnika uzależnione są od stopnia zaawansowania raka – im wcześniej wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Rak w I i II stadium choroby daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Wykrycie raka w III i IV stadium zmniejsza szanse na przeżycie i zwykle źle rokuje. Niestety nie ma pewnego sposobu na zapobieganie rakowi jajnika. Obecnie najlepszym sposobem na duże obniżenie ryzyka choroby jest odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia.