gabinet fizjoterapi leczniczej i estetycznej

Rehabilitacja

Nowość! Zabiegi z użyciem fali uderzeniowej!

Terapią falą uderzeniową jest bardzo nowoczesną i niezwykle skuteczną formą fizykoterapii. Dzięki zabiegowi falą uderzeniową można niezwykle skutecznie leczyć patologiczne zmiany ścięgien, wiązadeł, torebek stawowych oraz mięśni i kości, korzystne działanie zabiegów obserwowane najczęściej już po 1 – 2 zabiegach. Zabieg z użyciem fali uderzeniowej jest intensywnie odczuwany przez pacjenta i charakteryzuje się wysoką skutecznością w granicach 80-90% przypadków.


Skuteczność tej terapii opera się na działaniu przeciwbólowym, regeneracyjnym i defragmentacyjnym.


Działanie przeciwbólowe:

Fala dezaktywuje błony komórkowe zakończeń nerwowych podnosząc próg tolerancji bólu u pacjenta. Fala chwilowo zaostrza stan zapalny, przez co w miejscu zmienionym chorobowo następuje wzrost stężenia substancji przeciwbólowych, wzmacniając efekt terapeutyczny.


Działanie defragmentacyjne:

Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej powoduje rozbicie patologicznych zwapnień i zwłóknień. Z tego względu terapia jest zalecana przy zwapnieniach barkowych, ostrogach piętowych, czy różnego rodzaju entezopatiach.


Działanie regeneracyjne:

Fala uderzeniowa przyspiesza produkcję kolagenu przez wywoływanie mikrouszkodzeń tkanek. Jednocześnie zwiększa się ich ukrwienie, a usuwanie ubocznych skutków przemiany materii zostaje przyspieszone.


Wskazania do terapii falą uderzeniową obejmują:
ból barku, któremu mogą towarzyszyć zwapnienia
zapalenie ścięgien mięśni rotatorów stawu barkowego
łokieć golfisty i tenisisty
zapalenie ścięgna rzepakowego tzw. kolano skoczka
zapalenie ścięgna Achillesa
ból biodra
ból nadgarstka
przewlekły ból szyi i pleców
podwyższone napięcie mięśniowe
mięśniowo-powięziowe punkty spustowe
ostrogę piętową
zapalenie powięzi podeszwowej stopy
zespół mięśnia piszczelowego przedniego
przewlekłe zapalenie przyczepów mięśniowych


Wpływ zabiegów fizjoterapeutycznych na odnowę biologiczną człowieka
Zakres zabiegów fizykoterapeutycznych jest dość szeroki i każdy może indywidualnie dobrać sobie odpowiedni. Zabiegi te mają zbawienny wpływ na organizm oraz na odnowę biologiczną człowieka.. Pierwszym zabiegiem sa zabiegi z wykorzystaniem laserów.

Kinesiotaping – metoda polegająca na aplikacji na wybranych części ciała plastrów o specjalnych właściwościach. Metoda niezwykle skuteczna, zwana „niewidzialną ręką terapeuty” pozwala podtrzymać działanie terapii po wyjściu pacjenta z gabinetu do domu. Zależnie od sposobu aplikacji plaster zwiększa lub zmniejsza napięcie mięśni, działa przeciwobrzękowo, pozwala ustabilizować staw lub „odbarczyć” jakaś strukturę.Kinesjotaping jest z niezwykła skutecznością stosowany w:

Bólach kręgosłupa różnego rodzaju;
Ostrogach piętowych;
„Łokciu tenisisty”;
Bólach kolan różnego pochodzenia;
Bólach nadgarstka;
Cieśni nadgarstka;
Wadach postawy;
Skręceniach stawu;
Obrzękach limfatycznych;
Uszkodzeniach mięśni i więzadeł;
Po urazach i operacjach ;
Niestabilności stawów;

Kinesiotaping – 20/30 zł w zależności od wielkości aplikacji

Biostymulacja laserowa

Jest to proces przyspieszania lub usprawniania reakcji fizjologicznych, wywołany naświetlaniem tkanek przez promień laserowy. W laserze światło jest zebrane w jedną wiązkę. Wzbudzone fotony emitują energię w sposób niezależny na poziomie atomu, przemieszczając elektrony na jego orbitach. To zjawisko nazywamy "pompowaniem optycznym". Promieniowanie lasera wywołuje fizjologiczne odruchy układu naczyniowego skóry, co poprawia jej ukrwienie i pobudza procesy metaboliczne i wywołuje reakcje w narządach wewnętrznych. Ma to wpływ na zwiększenie przepływu krwi, uaktywnia działanie szpiku kostnego, podnosi stężenie adrenaliny, histaminy i serotoniny, co jest mechanizmem działania przeciwbólowego. Zastosowanie:

w ostrych i przewlekłych mięśniobólach różnego pochodzenia
w chorobach zwyrodnieniowych stawów
w urazach i przeciążeniach więzadeł stawu kolanowego
w zespołach bólowych: "bolesnego barku", "łokcia tenisisty" i "łokcia golfisty"
w chorobach reumatycznych
w nerwobólach (np. nerwu trójdzielnego, rwy kulszowej)
w chorobach skóry i trudno gojących się ranach
w ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok

Ultradźwięki

To fale akustyczne o częstotliwości drgań wyższej niż zakres słyszalności ucha ludzkiego. Drgania przenosząc się z jednej cząsteczki na następne wywołują powstanie podłużnej fali mechanicznej, co powoduje tzw. mikromasaż tkanek Energia mechaniczna stanowi bodziec dla układu nerwowego, powodując podwyższenie progu odczuwania bólu .Efekt cieplny zabiegu powoduje wzmożoną dyfuzję wewnątrz komórki oraz w przestrzeniach międzykomórkowych. Pod wpływem działania ultradźwięków związki koloidalne w tkankach ulegają rozbiciu na mniejsze cząsteczki, lub dochodzi do ich koagulacji. Wzrasta szybkość reakcji chemicznych i nasilają się procesy utleniania, poprawia się ukrwienie. Zastosowanie:

w chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa (osteofity)
w "ostrodze piętowej"
w stanach pourazowych: złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, naderwaniach tkanek miękkich, krwiakach
w chorobach reumatycznych
w chorobach neurologicznych: neuralgiach, zapaleniach nerwów.

Terapia pulsującym polem magnetycznym małej częstotliwości

Powoduje przemieszczanie się jonów, czego skutkiem jest hiperpolaryzacja błony komórkowej, co zwiększa wykorzystanie tlenu przez komórkę i tym samym wzmaga przemianę materii. Pole magnetyczne przenika przez wszystkie tkanki równomiernie. Zabiegi mogą być wykonywane poprzez ubranie, gips czy bandaże. Można stosować u pacjentów z endoprotezą, gdyż metal nie jest przeciwwskazaniem. Zastosowanie:

po świeżych złamaniach, przyspiesza formowanie kostniny
korzystne działanie na tkankę kostną i łączną (osteoporoza)
przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo
w chorobach naczyń
w leczeniu różnych form bólu

Prądy diadynamiczne (sześć rodzajów: MF, DF, CP, LP, RS, MM)

Są to prądy impulsowe o niskiej częstotliwości i charakteryzują się działaniem dynamogennym, to znaczy: przenikaniem w głąb tkanek. Ten czynnik ma właściwości wzbudzania względnie zwiększania pobudliwości, a więc przywracania tkankom ich normalnego, fizjologicznego dynamizmu (siły i napięcia). Podczas zabiegu w krótkim czasie kilkakrotnie zmieniamy rodzaj prądu . Działanie prądów DD, w zależności od ich rodzaju, polega na przekrwieniu, efekcie przeciwbólowym, zmniejszeniu napięcia lub stymulacji mięśni. Jest to działanie miejscowe i stosunkowo płytkie. Zastosowanie:

w przewlekłych stanach bólowych, nerwobólach i mięśniobólach
w stanach pourazowych z obrzękiem
w zesztywnieniu stawów
w stymulacji mięśni w niedowładach wiotkich
przy zwiększonym napięciu mięśni gładkich.

Prądy interferencyjne(Nemeca)

Są to prądy średniej częstotliwości, skrzyżowane. Zasada działania polega na wprowadzeniu do tkanek 2 obwodów prądów zmiennych o średniej częstotliwości: 1 obwód - 4000 Hz, i 2 obwód - 4100 Hz. W miejscu nałożenia prądów wytwarza się nierównomierne pole elektryczne obejmujące stosunkowo duży obszar ciała Prądy interferencyjne przenikają głęboko w tkanki, nie powodując spadku napięcia przy przechodzeniu przez skórę. Łagodzą ból , zwiększają ukrwienie, usprawniają przewodnictwo nerwowe nerwów ruchowych oraz podwyższają próg czucia nerwów czuciowych. Zastosowanie:

przy skręceniach, zwichnięciach i złamaniach
przy naciągnięciu mięśni i mięśniobólach
w zwichnięciu stawu biodrowego i zmianach zwyrodnieniowych
w dyskopatii i rwie kulszowej
w ZZSK
w zapaleniu okołostawowym stawu barkowego
w wylewach, krwiakach i zapaleniu okołostawowym stawu barkowego.

Do zabiegów galwanicznych

Używamy prądu stałego wprowadzanego do tkanek przy pomocy dwóch płaskich elektrod. Pomiędzy elektrodą a skórą pacjenta umieszcza się wilgotny podkład. Przepływ prądu stałego przez tkankę mięśniową i nerwową powoduje zmiany w ich pobudliwości, co jest wynikiem zachodzącego pod wpływem prądu przemieszczania się jonów i zmian w polaryzacji błon komórkowych. Pobudliwość pod elektrodą połączoną z biegunem ujemnym źródła prądu, czyli katodą - wzrasta, zaś pod anodą (+) maleje, dlatego też wpływ bieguna dodatniego wykorzystujemy w zwalczania bólu, a bieguna ujemnego w leczeniu zaburzeń czucia i zapobieganiu degeneracji włókien w uszkodzonym nerwie. Zastosowanie:

nerwobóle
zespoły bólowe w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa
przy utrudnionym zroście kostnym
w zaburzeniach krążenia obwodowego

Jonoforeza

Jest to zabieg polegający na wprowadzeniu leków przez skórę lub śluzówkę za pomocą prądu stałego. W zabiegu jonoforezy wykorzystujemy działanie prądu tak jak podczas zabiegu galwanizacji i działanie leków przenikających do tkanek. Jony leków nie docierają do elektrody zamykającej obwód, lecz tracą swoje ładunki na otoczkach i błonach komórkowych. W czasie od 24 do 48 godzin utrzymują swoje koncentracje i przenikają głębiej, docierając drogą krążenia do zmienionych chorobowo tkanek. Zastosowanie:

przeciwzapalnie, odczulająco - jon wapnia
bakteriobójczo, aseptycznie - jony metali
znieczulająco, przeciwbólowo - jon lignokainy
zmiękczająco na tkankę łączną (blizny) - jon jodu
w chorobach reumatycznych

W zabiegu elektrostymulacji

Stosujemy prądy małej częstotliwości złożone z impulsów o różnym przebiegu i częstotliwości , których parametry możemy dowolnie regulować i dowolną ilość razy powtórzyć. Cechą tych prądów jest zdolność wywoływania w czasie ich przepływu skurczów mięśni szkieletowych. Celem zabiegu jest pośrednie pobudzenie w wyniku stymulacji właściwego nerwu i bezpośrednie pobudzenia mięśnia. Zastosowanie:

zapobieganie zanikom odnerwionych mięśni
odbudowa upośledzonych mięśni np. po porażeniach lub po zdjęciu opatrunku.

Krioterapia

Jest to metoda leczenia polegająca na miejscowym stosowaniu niskich temperatur. W czasie trwania zabiegu ciepłota skóry może obniżyć się do -2o C i na skutek skurczu naczyń krwionośnych utrzymywać się po zabiegu przez 1 minutę. Natomiast 4 minuty po zabiegu występuje czterokrotne rozszerzenie naczyń utrzymujące się przez 2 godziny. Powoduje to wzrost stężenia tlenu i obniżenie stężenia mleczanów i histaminy. Zimno ma decydujący wpływ na zmniejszenie szybkości przewodnictwa nerwowego i obniżenie reaktywności obwodowych zakończeń czuciowo-ruchowych. Wyzwalają się duże dawki endorfin, co powoduje uśmierzenie bólu. Wykonuje się 10 zabiegów w serii. Zastosowanie:

po urazach, stłuczeniach, naderwaniu ścięgien
w chorobach reumatologicznych i zwyrodnieniach
w stanach zapalnych i obrzękach
w nadmiernym napięciu mięśniowym i spastyce
przy uśmierzaniu bólu i zwiększaniu zakresu ruchomości stawów

Kinezyterapia,

Czyli leczenie ruchem jest istotną składową leczenia usprawniającego. Kinezyterapia przyspiesza procesy naprawcze i zastępcze w układzie ruchu i narządach wewnętrznych, zabezpiecza przed wykształcaniem wadliwej kompensacji, przeciwdziała wtórnym zmianom w układzie kostno-stawowo-mięśniowo-więzadłowym, zapobiega powikłaniom krążeniowo-oddechowym, poprawia ogólną wydolność ustroju i jest jedną z podstawowych form profilaktyki schorzeń narządu ruchu, krążenia i układu oddechowego.

Kinezyterapia najczęściej stosowana jest w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po udarach mózgu, po zawale serca, w niektórych chorobach układu oddechowego, w chorobach reumatoidalnych, po zabiegach operacyjnych w jamie brzusznej, przed porodem.Kinezyterapia może być stosowana jako podstawowa i jedyna forma leczenia (np.: w zachowawczym leczeniu wad postawy, bóle krzyża, bolesność stawu rzepkowo udowego, tendinopatie) lub jeżeli choroba wymaga leczenia operacyjnego, może być prowadzona zarówno w okresie przedoperacyjnym jak i po zabiegu. Istnieje wiele dowodów na skuteczność kinezyterapii (jej różnych form), stosowanej jako samodzielna metoda leczenia, w leczeniu schorzeń mięśniowo - szkieletowych. W większości, nawet drobnych urazów narządu ruchu, w których kinezyterapia nie jest podstawową formą leczenia, powinno się ją zastosować po zakończeniu leczenia podstawowego lub równolegle z nim. Kinezyterapię często łączy się z innymi formami leczenia w tym metodami fizjoterapii w celu zwiększenia efektu terapeutycznego.

Masaże:

Masaż leczniczy, najlepsza metoda likwidacji bólu kręgosłupa w przypadku:

Zmian zwyrodnieniowych
Przeciążenia mięśni w wyniku siedzącej pracy
Stanów pourazowych po dźwignięciu ciężaru
Skrzywień kręgosłupa
Chorób reumatycznych itp.

Masaż limfatyczny:

Obrzęki kończyn
Niewydolność krążenia w obrębie kończyn
Stany po amputacji piersi (oferta dla Amazonek)

Masaż relaksacyjny zalecany jest na:

Problemy ze snem
Ciągłe bóle głowy
Duże napięcie mięsni karku
Szumy w uszach, mroczki przed oczami
Brak koncentracji
Ciągły stres
Szczególnie dla osób intensywnie pracujących !

Masaż odchudzający:

Zadaniem tego rodzaju masażu jest rozbicie i rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, usunięcie toksyn z organizmu, polepszenie ukrwienia skóry i mięśni, przez co przyspiesza się przemianę materii. Masaż może być niekiedy nieprzyjemny dla osoby masowanej ze względu na uczucie występującego bólu przy stosowaniu technik z dużą siłą. Do tego rodzaju masażu używa się kremów zawierających substancje roślinne, stymulujące metabolizm komórek, likwidujące tkankę tłuszczową oraz ułatwiające usuwanie toksyn i nadmiaru wody. W czasie serii zabiegów odchudzających wskazane jest wykonywanie ćwiczeń oraz przestrzeganie odpowiedniej diety.
[zamknij]
Nazwisko:
telefon:
email:
Treść: