Wpływ wnętrza na samopoczucie

Wpływ wnętrza na samopoczucie

Wygląd wnętrza ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Kluczowymi kwestiami każdej aranżacji są: kolor, ergonomia, kształty mebli, faktury i dekoracje. Czy wygląd gabinetu odnowy biologicznej lub gabinetu rehabilitacji może mieć wpływ na szybszy powrót do zdrowia? Czy można zaprojektować kuchnię tak, aby pomogła ona przy wprowadzaniu diety?

Psychologia koloru

Kolory mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego jednym z najważniejszych elementów kształtujących wnętrze jest kolor ścian, dodatków, materiałów, mebli itd. Wedle psychologii koloru zimne barwy uspokajają i wyciszają umysł, sprzyjają odpoczynkowi. Z kolei ciepłe tonacje dodają energii i ożywiają aranżację. Są również kolory niemal neutralne, które stanowią idealną bazę dla innych barw (biele, szarości). Oto krótki przegląd barw, które można zastosować w zależności od potrzeby:

  • Biały – biel utożsamiana jest z ponadczasową elegancją, delikatnością i świeżością. Białe pomieszczenia niosą z sobą spokój i lekkość.
  • Czarny – ten tajemniczy kolor utożsamiany jest z wyrafinowaną elegancją. Nadmiar czerni w pomieszczeniu może przytłaczać, dlatego nie należy przesadzać z jego ilością.
  • Czerwony – z reguły kojarzy się z płomienną miłością oraz siłą. Zbyt duża ilość tego koloru może wpływać na nas rozdrażniająco. Odpowiednia dawka czerwieni ożywi i doda energii każdej aranżacji.
  • Zielony – to jedna z barw ziemi, która do wnętrz wprowadza harmonię, spokój i ukojenie. Czym więcej zieleni, tym wnętrze wydaje się bardziej naturalne.
  • Żółty – słoneczna barwa, która nastraja nas optymistycznie. Warto jest zastosować ten kolor w miejscach, gdzie potrzebujemy energii i jasności umysłu.
  • Pomarańczowy – kojarzy się z energiczną młodością. Optymistyczna barwa, która w nadmiarze może przynosić zbyt wiele dynamiki.
  • Fioletowy – to szlachetna barwa, którą stosuje się w aranżacjach luksusowych. Fiolet wprowadza do wnętrza radość i pozytywną energię.
  • Różowy – to drugi obok czerwieni kolor, który kojarzy się z miłością. Nastraja optymistycznie.

Ostateczny efekt zależy także od nasycenia i jasności koloru. We wnętrzach profesjonalnych lub gabinetach mogą pojawić się także barwy firmowe.

Jakie elementy wnętrz mają jeszcze wpływ na samopoczucie?

Ergonomia

Drugą ważną kwestią jest ergonomia, czyli: rozstaw mebli, układ pomieszczenia, rozłożenie funkcji. W gabinetach specjalistycznych kluczową rolę gra rozkład stanowisk pracy, oświetlenie oraz komfort pacjenta. Tutaj liczy się każdy szczegół, dlatego kluczową kwestią jest tutaj pomoc architekta wnętrz, który zaprojektuje gabinet z uwzględnieniem każdego aspektu ergonomii. Przestrzeń powinna być bezpieczna i zagospodarowana tak, aby z łatwością można się było w niej poruszać.

Kształty mebli i faktury tkanin

Linie oraz bryły mebli w gabinetach odnowy biologicznej powinny sprzyjać odpoczynkowi. Niezbyt twarda kozetka, wyposażona w różne funkcje, powinna służyć pacjentowi lub klientowi podczas masażu czy wielominutowego leżenia w jednej pozycji. Profesjonalne wnętrza urządzone z gustem i smakiem raczej nie będą posiadały nadmiaru wzorzystości i faktur. Trafienie w gust klienta może być w tym przypadku bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Warto postawić tutaj na klasyczne rozwiązania.

Dekoracje i rośliny

Rośliny to miły akcent w każdej przestrzeni, wprowadzają aurę spokoju i przyjazny klimat. Dlatego nawet w gabinecie dietetyki lub rehabilitacji warto jest umieścić takie rośliny, które nastrajają pacjenta optymistycznie. W końcu pacjent przychodzi do specjalisty z problemem i powinien wyjść od niego z dawką pozytywnej energii oraz nadzieją na lepsze zmiany.

Czy wygląd kuchni może mieć wpływ na wprowadzenie nowej diety?

Tak. Z reguły kolor niebieski sprawia, że nadmierny apetyt maleje. Zaś dla niejadków kuszące mogą okazać się nasycone i soczyste kolory. Posiłek zjedzony wygodnie lepiej się trawi. Ważne jest, aby zapewnić sobie spokojne miejsce na zjedzenie posiłku, dlatego najlepiej unikać połączenia kuchnia plus salon z telewizorem. Przyjemnie jest zjeść posiłek lub wypić kawę na werandzie, w otoczeniu ukochanego ogrodu. Jedzenie posiłku w odpowiednio urządzonym pomieszczeniu może być przyjemnością, nawet jeśli stosowana przez nas dieta jest restrykcyjna.

Wnętrze dopasowane do indywidualnych potrzeb – specjalistyczna architektura wnętrz

Jeśli planujesz urządzanie własnego gabinetu odnowy biologicznej lub chcesz przebudować kuchnię tak, aby sprzyjała twoim potrzebom, zasięgnij porady architekta wnętrz, który zna się na wnętrzach specjalistycznych. MUSSI Concept Studio posiada duże doświadczenie w zakresie projektowania gabinetów i przestrzeni służącej zdrowiu człowieka. Każdy szczegół może mieć wpływ na samopoczucie klienta lub pacjenta, dlatego warto powierzyć projekt wnętrza w ręce osoby, która się na tym zna.