Rwa kulszowa – dyskopatia

Rwa kulszowa – dyskopatia

Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego. Nerw kulszowy przechodzi do tylnej części uda, przez goleń do stopy. Dla rwy kulszowej charakterystyczny jest niespodziewany ból, któremu może towarzyszyć drętwienie kręgosłupa oraz nogi. Ból pojawia się wskutek ucisku krążka międzykręgowego (dysku) na korzenie nerwowe. Korzenie nerwowe to inaczej włókna nerwowe odchodzące od rdzenia kręgowego pomiędzy kręgami. Dolegliwości rwy kulszowej objawiają się silnymi nerwobólami.

Rwa kulszowa to rwący, kłujący, nieraz piekący ból kręgosłupa promieniujący na lędźwie, udo albo stopę – wszystko zależy od tego, która część nerwu została uciśnięta. Ból może potęgować się nawet przy najmniejszym ruchu – podczas ataku mogą wystąpić zaburzenia czucia, drętwienie, mrowienie. Pacjent może mieć problem z wypróżnianiem się, a także mieć niedowład mięśniowy.

Rwa kulszowa nasila się przy kichaniu i kaszlu. Aby sprawdzić, że dolegliwości bólowe dotyczą rwy kulszowej należy sprawdzić, czy mamy objaw Laseque’a – kładziemy się na plecach i próbujemy unieść wyprostowaną nogę. Nagły ból jest charakterystyczny dla rwy kulszowej.

Co powoduje rwę kulszową

Pomiędzy kręgami, z których zbudowany jest kręgosłup umieszczone są krążki z galaretowatym jądrem inaczej zwane dyskami. Zapewniają one sprężystość oraz amortyzację. Rwa kulszowa powstaje wtedy, kiedy krążki zaczynają się przesuwać, wystawać poza oś kręgosłupa i uciskać na nerwy. Zazwyczaj jest to konsekwencja dyskopatii, skrzywień kręgosłupa, zwyrodnienia, a także otyłości, nowotworów i stanów zapalnych. Często rwa kulszowa zdarza się osobom, które mają dietę ubogą w wapń, wit. D i minerały, a także osobom, które narażone były na szybkie oziębienia organizmu.

Jak leczyć rwę kulszową

Rwę kulszową najlepiej leczyć środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, doustnymi lub w formie iniekcji domięśniowej. Ważna jest rehabilitacja – zabiegi fizykalne, masaże, czy ćwiczenia na wyciągu. Ostatnią alternatywą jest zabieg chirurgiczny lub blokady nerwów. Rwę kulszową leczy się długo – zależy to od stopnia uciśnięcia na nerw, dlatego lepiej zapobiegać, dbając odpowiednio o kręgosłup. Należy pamiętać o odpowiednim materacu podczas snu, który powinien być odpowiednio twardy, a przy siedzeniu równomiernie obciążać ciało i nie podnosić ciężarów (jeżeli już musimy to zrobić to na prostym kręgosłupie). Ważne są również ćwiczenia na kręgosłup – rozciągające oraz rozluźniające mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie brzucha, pływanie, ćwiczenia aerobowe, odpowiednia masa ciała.

Leczenie operacyjne

Jeżeli pomimo leczenia i profilaktyki zdarzy się, że dolegliwości bólowe nie ustępują, a do tego ujawniają się deficyty neurologiczne (porażenie, niedowłady), należy wdrożyć leczenie operacyjne. Zazwyczaj przeprowadza się je metodą dyskektomii lub mikrodyskektomi, polegające na usunięciu części dysku lub całego dysku powodujących ucisk na nerw. Leczenie operacyjne przynosi poprawę stanu pacjenta, likwidując źródło bólu. Pacjenci po operacji musza się poddać rehabilitacji. Nie wszyscy jednak wracają do pełnej sprawności.